pátek 13. února 2015

Horor z režimu offline

Dne 27.1. 2015 nastala celosvětová katastrofa. Hrozivá situace, která čas od času udeří a vyvolá paniku u velké části obyvatel po celé planetě. Přichází nečekaně, bez ohlášení, což činí její charakter ještě strašidelnějším. A co že se to vlastně stalo? Byla použita zbraň hromadného ničení, přihnalo se někam tsunami či dopadl na zemský povrch obří meteorit? Všechno špatně! Stalo se něco, co je v očích mnohých lidí hodnoceno jako nesrovnatelně horší, vypadl Facebook! Je to drsné, ale je to tak. Nejnavštěvovanější sociální síť současné doby byla mimo provoz 40 minut. A to není krátká doba.

Strach, bezmoc, frustrace, pocit zmaru, deprese. Podobné pocity se v různé míře dostavili u uživatelů, kteří jsou zvyklí mít k Facebooku stálý přístup. V České republice došlo k výpadku v čase 7:20 až 8:00. Onomu pernamentnímu českému uživateli to tedy vyšlo akorát na čas ranní kávy se svou oblíbenou sociální sítí. Zajeté tradici, s jejíž absencí jeho den postrádá optimistické odstíny.

Během těch 40 minut přišel o možnost okomentovat tři články, které sdíleli jeho „přátelé“ a pod nimiž již zuřila ohnivá diskuze. Sice tématice ani jednoho z nich pořádně nerozuměl, ale kdo jo, že ano? Důležité je projevit svůj originální názor. Dále nemohl sdílet ranní motivační citát, který se týkal jeho inspirativního pohledu na život. Měl připravený tento: „Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem“. Hluboké jak nejhlubší studna. Do výčtu frustrací patřil i fakt, že nemohl chatovat s holkou, která se mu dlouho líbí, ale nemá odvahu jí to říct přímo. Doufá, že udělá další krok ona, vždyť on přeci na Facebooku směrem k ní často používá funkci šťouchnout. Musí jí to být přeci jasné! No a konečně, musel také počkat se sdílením fotografie své snídaně. Deset minut zdobil talíř s lívanci těmi zpropadenými malinami, šlehačkou a kakaem! Stejně to za tu námahu nestálo, měl si radši udělat míchaná vajíčka.

Facebook´s Infection

Z důvodu závažnosti podobných situací bych navrhoval, aby nejvěhlasnější psychologové a další odborníci celého světa složili hlavy dohromady, zanechali veškeré načaté práce a pustili se do ucelené koncepce doporučení, co příště v podobné situaci dělat. Duševní škody mohou být příliš velké a podcenění by se mohlo krutě vymstít. A to si radši si ani nepředstavovat ten chaos, který by nastal, pokud by Facebook nefungoval delší dobu, např. den či dva dny. Vždyť by všichni ti úzkostní a zmatení lidé snad museli vyjít ven a bavit se mezi sebou naživo. No považte, to je přeci utopie nebo ne?

* Fejeton zpracovaný jako seminární práce do předmětu Tvůrčí psaní

3 komentáře:

  1. Pěkné. Kde se to tvůrčí psaní učí?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji Radku. Studuji dálkově 1. rokem Jazykovou a literární kulturu na UHK. Měli jsme tam tvůrčí psaní jako předmět. Moc jsme se toho tedy teoreticky nenaučili, spíš to bylo prakticky zaměřené :)

      Vymazat