pondělí 18. srpna 2014

Recenze knihy: Žízeň po životě - Irving Stone 100%

Zase jednou jsem konal exkurzi do knihovny našich a tentokrát mou pozornost upoutala kniha o životě Vincenta Van Gogha. Příliš jsem toho o něm nevěděl. V podstatě jen to, že byl významným holandským impresionistickým malířem, který je kromě svého díla proslavený poněkud bizarním způsobem – uřízl si ucho. Najisto bych identifikoval pouze jeden obraz – Slunečnice. Docela smutné. Namalujete stovky úchvatných obrazů, roky obětujete své tvorbě, abyste zachytili hlubokou podstatu světa kolem sebe a většina lidí si pravděpodobně vybaví pouze to, že jste ten týpek, co si uřízl ucho. Ještě, že to neslyšíš, Vincente. Autorem životopisu je zkušený americký spisovatel Irving Stone, jenž se během svého života soustředil zejména na autobiografická díla různých velikánů. Kromě Van Gogha namátkou zpracoval životní pouť Michelangela, Sigmunda Freuda či Jacka Londona. Výborná hodnocení jeho knih předznamenávala kvalitní četbu.

Self portrait
Foto CC-PD-Mark: DcoetzeeBot (Wikimedia commons)

Lane with Poplars near Nuenen
Foto CC-PD-Mark: Multichill ( Wikimedia commons)

Kniha není zachycením celého Van Goghova života. Jeho osudy začne sledovat až na prahu dospělosti a opustí ho na smrtelné loži. Do knihy jsem lehce vplul. Od začátku má spád a drží si ho až do konce. Vincenta zastihne začátek příběhu v situaci, kdy řeší první milostné problémy a hledá způsob, jakým by naplnil svůj život. Kapitola v Borinage na začátku knihy, kde v roli faráře nahlédne nemožnost změnit neuspokojivou situaci zdejších horníků, rámuje můj základní dojem z celého příběhu, který zní pod heslem: „Přestože dělám vše, co je v mých silách, stále nemohu dosáhnout pocitu zadostiučinění.“ Brzy po této zkušenosti se dobere k rozhodnutí stát se malířem.

Vincent je vykreslen jako člověk, který v sobě měl obrovský zápal, a když se pro něco rozhodl, dělal to naplno. Ve své tvorbě šel až na dřeň za cenu fyzického i psychického sebeobětování. O tom, co ho inspirovalo a jak se tvořil jeho malířský styl, je kniha především. Hledání výrazu pro něj nebylo ničím jednoduchým a bylo lemováno pochyby, zda vůbec má jeho tvorba nějakou hodnotu. Během svého malířského období se navíc neustále musel vyrovnávat s chudobou. Přes všechny překážky z něj sálala ryzost a vášeň, se kterými ke svému poslání přistupoval. Ač jsem malířskými teorií znalostně nepolíben, velmi mě bavili i sekvence zabývající se technickými věcmi jako je světlo, tón obrazu a podobně.

L'Arlesienne: Madame Ginoux with Books
Foto CC-PD-Mark: Stumps (Wikimedia commons)

Cafe Terrace at Night
Foto CC-PD-Mark: Armbrust (Wikimedia commons)

Bedroom in Arles
Foto CC-PD-Mark: Magnus Manske (Wikimedia commons)

Van Gogh ve svém životě často měnil působiště, a proto je kniha i jakýmsi geografickým průvodcem o tom, jak na něj působila různá místa. Často maloval přírodu a čtenář je s ním vláčen přes jedno pole k druhému. Malování pro něj bylo vždy přednější než sociální život, avšak i ten má v knize své místo. Záchytným bodem v něm byl pro Vincenta jeho mladší bratr Theo, který ho vždy podporoval a nikdy v něj neztratil víru. Nechci jejich vztah příliš rozpitvávat, ale především jejich bratrské pouto bylo důvodem, proč mi na konci ukáplo pár slz.

Chcete říct, že umělec je ten, kdo prodává? Já myslel, že umělec je člověk, který hledá, aniž s konečnou platností nalézá. Že je pravým opakem těch, kteří říkají: „Vím, našel jsem." Když říkám, že jsem malíř, myslím tím: „Hledám, o něco usiluji, oddávám se tomu celým srdcem." (Stone, 1934, str. 190)
Sunflowers
Foto: CC-PD-Mark: Eloquence (Wikimedia Commons)

Road with Cypress and Star
Foto CC-PD-Mark: Nyks (Wikimedia Commons)

The Night Café
Foto CC-PD-MarkHohum (Wikimedia Commons)

Pár zajímavosti a spoilerů!!!  

Van Gogh vytvořil ve svém malířsky aktivním období během 10 let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. 

Obraz Potrét doktora Gacheta (viz. dole) se prodal za cenu 82,5 milionu dolarů a patří mezi nejdražší malby všech dob.

 Během svého života však Van Gogh prodal pouhopouhý jediný obraz – za směšnou cenu.

Van Goghovým oblíbeným alkoholickým nápojem byl absinth.

Pro ty, kteří tuto recenzi nepřestali číst jen proto, aby se dozvěděli, jak to bylo s uchem.

Konec spoilerů!!!

Whitfield with Crows
Foto CC-PD-Mark: Wikibob (Wikimedia Commons)

 Potrait of Dr. Gachet
Foto CC-PD-Mark: Amandajm (Wikimedia Commons)

Stone měl před sebou nelehký úkol, když se rozhodl pustit do autobiografie tak složité osobnosti, jakou Van Gogh byl. Kniha však působí komplexním dojmem a Stoneovi se povedlo otisknout esenci Van Goghovi duše mezi řádky, podobně jako ji on přenášel na malířské plátno.

Poprvé se nebojím dát plné hodnocení. Působivě reflektovaný život holandského velikána probouzí touhu vykašlat se na všechny „zaběhlé automatismy kolem a radši začít tvořit něco nového. Cokoliv. Hlavně, ať je to z vlastního srdce.

Starry Night over the Rhone
Foto CC-PD-Mark: Stephanton (Wikimedia Commons)

Mé hodnocení: 100%  
Zdroj: STONE, Irving. Žízeň po životě: román o Vincentu van Goghovi. 8. vyd., v Melantrichu 1. vyd. Překlad Jarmila Emmerová. Ilustrace Vincent van Gogh. Praha: Melantrich, 1985, 438 s. Světová próza. 

Žádné komentáře:

Okomentovat